Sodininko darbai vasario mėnesį

   Kai kada reikia nupjauti storas vaismedžių šakas, o kad pjaunamos šakos nenulūžtų, spaudžiamos svorio, jas patariama pjauti, pradėjus nuo galo, dalimis ir vis labiau artėjant prie kamieno.

    Tarpiniai pjūviai gali būti ir nelabai lygūs, tačiau paskutinysis pjūvis turi būti kiek galima arčiau kamieno, nupjautas žiedu, kad kamiene neliktų nei mažiausio kelmelio.

    Storąją šaką pjaudami paskutinįjį kartą, ją iš pradžių įpjaukite iš apačios, o baikite pjauti iš viršaus.

    Nupjovus vietą sutepkite sodo tepalu. Kuo storą šaką nupjausite arčiau kamieno, tuo greičiau užgis žaizda.

    Atminkite, kad šviežioje nuopjovoje gana dažnai apsigyvena augalų kenkėjai ir įvairių ligų sukėlėjai, todėl ją būtina užtepti sodo tepalu ar aliejiniais dažais.

    Į sodo tepalą patariama įpilti kokios nors rūšies fungicido. Jei nuopjovą užtepsite aliejiniais dažais, ją pirmiausia praplaukite 5 % vario sulfato tirpalu, leiskite apdžiūti. Jei taip apdirbsite nuopjovas, sodo augalus apsaugosite nuo grybinių ligų.

    Vaismedžių soduose vasario mėnesį ir toliau reikia sulaikyti sniegą, jį nukratyti nuo šakelių, sumindžioti vaismedžių šaknų vainiko plote.

    Ir toliau jaunus vaismedžius reikia apsaugoti nuo graužikų, pelių ir zuikių.

    Vasario mėnesį soduose reikia toliau tęsti darbus, kurių dėl kažkokių priežasčių nesuspėjote užbaigti sausio mėnesį: apžiūrėti, o jei reikės, pritvirtinti jaunus vaismedžių kamienus apsaugančius skydus.

    Vasario mėnesio pradžioje patariama toliau stratifikuoti obelų ir kriaušių sėklas, įsigyti šviežio ir perpuvusio galvijų ir paukščių mėšlo, ruošti medžių pelenus, sodo tirpalą, o taip pat reguliariai apžiūrėti saugyklose per žiemą laikomas daržoves ir vaisius.

    Vasario mėnesio pabaigoje, atšilus orams, patariama pradėti genėti vaiskrūmius.

    Pirmą vasario dešimtadienį į dėžutes kambariuose ar apšildomose šiltnamiuose patariama sėti pomidorų sėklas daigams auginti.

    Vasario mėnesio pabaigoje patariama sėti salierus, kurių daigus pavasarį sodinsite darže.

    Vasario mėnesio viduryje ir pabaigoje naudinga dar kartą patikrinti, kaip saugyklose laikosi bulvės.

    Vasario mėnesį taip pat patariama apžiūrėti turimas daržovių sėklų atsargas, jas atrinkti ir patikrinti jų daigumą vandenyje ar druskos tirpale (1 l vandens ištirpinkite 50 g druskos).

    Burokėlių ir nepakaitintas agurkų sėklas patariama atrinkti 20 laipsnių temperatūros vandenyje. Vandenį reikia supilti į plačiakaklius stiklainius, suberti daržovių sėklas, išmaišyti ir leisti 4- 5 minutes nusistovėti.

    Išplaukusias sėklas kartu su vandeniu reikia nupilti, o likusias suberti ant laikraščio plonu sluoksniu, pradžiovinti. Šios sėklos turėtų būti daigios, todėl jas patariama laikyti iki sėjos.

 

    Darbai apšildomuose šiltnamiuose

    Vasario mėnesį dar palyginti mažai saulėtų dienų, todėl būtina tinkamai prižiūrėti apšildomuose šiltnamiuose ir kambariuose auginamus augalus. Jei sausio mėnesį agurkus antrąjį kartą nenugnybsite virš 5- 6 lapo, tai padarykite vasario mėnesį.

    Vasario mėnesį agurkus reguliariai laistykite ir tręškite. Agurkus reikia nugnybti virš kiekvieno antrojo ir trečiojo lapo.

    Tręšdami agurkus, 10 l vandens ištirpinkite 10 g amonio salietros, tiek pat kalio sulfato ir dvigubai daugiau dvigubo superfosfato.

    Šiltnamiuose agurkų užauginsite daugiau, jei žiedus papildomai apdulkinsite.

    Statines su karvių ar paukščių mėšlu patariama pastatyti šiltnamio kampuose; tai ore padidina anglies rūgščių kiekį ir pagreitina agurkų ir pomidorų vaisių nokimą bei pagausina jų derlių.

    Nuo vasario pabaigos, kai ankstyvieji agurkai pradeda auginti vaisius, juos patariama tręšti kas 8- 10 dienų. Taip pat patariama purenti žemę ir jos priberti prie agurkų ir pomidorų stiebų.

 

Parengė A. V.