Sodininko darbai spalio mėnesį

    Spalio mėnesį patariama baigti nuimti krapų, špinatų ir salotų derlių.

    Spalio mėnesį taip pat baikite nuimti šakniavaisius: ridikus, pastarnokus ir salierus. Šakniavaisius patariama kasti kastuvu arba sodo šakėmis. Atminkite, kad šie šakniavaisiai auga giliai dirvoje. Smulkias salierų ir petražolių šakneles palikite žemėje žiemai.

    Spalio mėnesį patariama pjauti vėlyvųjų baltagūžių ir briuselinių kopūstų galvas. Jei norite baltagūžius kopūstus išlaikyti ilgiau, jas kaskite kartu su šaknimis bei palikite 3- 4 išorinius lapus.

   Vėlyvuosius, kaip ir vidutinio ankstyvumo kopūstus patariama laikyti pakabintus už šaknų 0 +2 laipsnių oro temperatūros sąlygomis.

    Briuselinius kopūstus (kartu su šaknimis) patariama laikyti rūsyje, apkastus smėliu. Tuomet juos galėsite išlaikyti 1,5- 2 mėnesiais ilgiau.

    Špinatus patariama nupjauti iki šalnų. Špinatus, sudėtus į polietileno maišelius, patariama laikyti 1 +2 laipsnių oro temperatūros sąlygomis. Taip špinatus galima išlaikyti iki 2 mėnesių.

    Nuėmę vėlyvųjų daržovių derlių, surinkite augalines atliekas, jas sukraukite į komposto krūvas, o dirvožemį perkaskite.

    Spalio mėnesį (jei nesuspėjote šių darbų atlikti rugsėjo mėnesį) dirvožemį, kuriame kitais metais auginsite daržovių daigus ir žaliąsias daržoves, patręškite organinėmis trąšomis.

    Jei dirvožemis šlapias, suformuokite 10- 15 cm aukščio lysves, kurias pavasarį galėsite paruošti žymiai anksčiau.

    Spalio mėnesį patariama pasėti rabarbarų sėklas auginti jų daigus.

    Prieš sėją rabarbarų sėklas vandenyje pamirkykite 3- 4 dienas ir daiginkite 16- 20 laipsnių oro temperatūros sąlygomis.

    Rabarbarų sėklas gerai paruoštoje dirvoje 2 cm gylyje sėkite kas 25- 30 cm 2 eilėmis, tarp eilių palikdami 40- 45 cm tarpus. Pasėję rabarbarus, dirvožemį mulčiuokite durpėmis.

    Rudenį pasėti rabarbarai sudygsta anksti pavasarį.

    Kai oro temperatūra atvės iki 2 - 3 laipsnių, o tai dažniausia atsitinka spalio mėnesio pabaigoje ar lapkričio mėnesio pradžioje, prieš žiemą pradėkite sėti morkas, burokėlius, petražoles, salotas, špinatus, pastarnokus ir kitas šalčiui atsparias daržoves.

    Šias daržoves reikia sėti taip, kad jų sėklos nespėtų subrinkti ir sudygti.

    Pasėtas daržovių sėklas užberkite smėliu arba iš anksto paruoštu dirvožemio mišiniu.

    Rudenį daržoves sėkite ne taip giliai kaip pavasarį, 0,5- 1 cm gylyje, tačiau sėklų kiekį padidinkite penktadaliu ar ketvirtadaliu.

    Rudenį sėdami daržoves turite atminti, kad morkų negalima sėti tose vietose, kuriose prieš tai augo kopūstai, nes kopūstų šaknys išskiria fitoncidus ir tokias medžiagas, kurios slopina šakniavaisių augimą.

    Rudenį pasėtas daržoves pavasarį reikia prižiūrėti lygiai taip pat, kaip ir pasėtas pavasarį. Būtina atminti, kad rudenį pasėtos ir užaugintos morkos ilgai neišsilaiko, todėl jas suvartokite kiek galima anksčiau.

    Spalio mėnesį būtina ir toliau prižiūrėti apšildomuose šiltnamiuose augančias daržoves.

    Spalio mėnesį taip pat ruoškite dirvos mišinius, kuriuose žiemą auginsite daržovių žalumą.

    Rugsėjo mėnesį iškastus porus, kuriuos rūsiuose apkasėte smėlyje, galite panaudoti žiemą, augindami jų žalumą. Porai, kuriuos žiemą sodinsite žalumai auginti, turi būti 150- 250 g svorio, 15- 20 cm aukščio ir 3- 5 cm skersmens. Porų lapus sutrumpinkite trečdaliu, o šaknis- pusiau ir taip paruoštus augalus įkaskite smėlyje, gausiai paliekite, o vėliau jų žalumą auginkite 6- 8 laipsnių oro temperatūros sąlygomis.

    Spalio mėnesio  pabaigoje žiemai patariama apkasti vaismedžių sodinukus.

    Kad apkasti vaismedžių sodinukus, iškaskite 40 cm gylio tranšėjas.

    Pietinė tranšėjų pusė turi būti iškasta kampu, joje 45 laipsnių kampu viena eile sudėkite vaismedžių sodinukus (kampu sudėti vaismedžių sodinukai geriau išsilaiko per žiemą).

    Vaismedžių šaknis apkaskite iki jų šaknų kaklelio, žemes sumindžiokite ir paliekite, kad žemė suslėgtų ir tarp sodinukų šaknų neliktų tuštumų.

    Apkastus vaismedžių sodinukus uždenkite eglišakėmis, kurios gerai sulaiko sniegą ir augalus apsaugo nuo pelių.

    Jaunų vaismedžių šakelės nenulūš, spaudžiamos sniego svorio, jei jas sukelsite, o jų galus pritvirtinsite prie kamieno.

 

Parengė A. V.