Sodininko darbai gruodžio mėnesį

    Gruodžio mėnesį ir toliau reguliariai tikrinkite, kaip saugyklose laikosi obuoliai ir kriaušės. Jei reikės, laikomus obuolius ir kriaušes perrinkite. Jei pastebėsite, kad vaisius pažeidė pelės, saugyklose statykite pelėkautus.

    Kai iškris sniegas (geriausia tai daryti atšilimų metu), juo apkaupkite vaismedžių kamienus, sniego prikasdami iš takelių ir patvorių. Atšilus orams ir gausiai pasnigus, sniegą nupurtykite nuo šakelių. Ypatingą dėmesį skirkite vaismedžių skiepijimo vietoms, nes nuo sniego sluoksnio greičiau nulūžta.

    Jei nutarėte patys užsiauginti poskiepių, pasiruoškite vaismedžių sėklų. Atminkite, kad obelų ir kriaušių sėklas reikia stratifikuoti 120- 130, slyvų ir vyšnių- 160- 180 dienų. Norite taip pasidauginti svarainių? Jų sėklas pradėkite stratifikuoti anksčiau arba prieš žiemą pasėkite į lysvę.

    Paruoškite mišinį, nubaidantį zuikius nuo sodo augalų: lygiomis dalimis sumaišykite molį ir karvės mėšlą. Šį mišinį praskieskite vandeniu, kad susidarytų grietinės tirštumo tyrė, į kurią įpilkite 1 valgomąjį šaukštą karbolio rūgšties ir šiuo mišiniu sutepkite vaismedžių kamienus.

    Pasibaigus sezonui, trąšų likučius sudėkite į plastikinius maišus ir sandariai užriškite. Juos laikykite sausoje patalpoje, nes, gavę drėgmės, jie supuola į luitus ir vertė sumažėja. Sutvarkykite ir, jei reikia, sutaisykite sodo inventorių. Jei įrankius nuvalysite ir sutepsite, laikys ilgiau. Laikykite juos sausoje vietoje, įsigykite naujų.

    Jei lapkritį buvo šalčių, dar nevėlu uždengti rožes. Lepiems augalams padarykite stogelio formos karkasą. Jį laisvai uždenkite polietileno plėvele, kad nesusikauptų drėgmė ir žemė liktų sausa. Kai nusistovės minusinė temperatūra ir žemė įšals, rožes apklokite galutinai. Nuimkite polietileno plėvelę it uždenkite karkasą bet kokia šiltinamąja medžiaga, o plėvelę uždėkite ant viršaus. Šį kartą turi būti sandaru. Genėjimą atidėkite pavasariui.

    Gruodžio mėnesį ir toliau patariama prižiūrėti šiltnamiuose ir ant palangių auginamą žalumą. Kambaryje auginkite žalumynines daržoves. Svogūnus galite sodinti į gilesnį indą dviem sluoksniais. Jei turite salotinių cikorijų, pradėkite jas želdinti. Laikykite visiškoje tamsoje, dėžutėse su durpėmis arba induose su vandeniu. Reikiamą gūželių kiekį želdinkite kas 1- 2 savaites.

    Šiltnamiuose rabarbarų krūmelius liekite 2 kartus per savaitę, kiekvieną augalą paliedami po 0,5 litro vandens.

    Pasirinktinai pjaukite rabarbarų stiebus, kai jie vis paaugs. Tai darykite 2 mėnesius.

    Gruodžio mėnesį reguliariai apžiūrinėkite per žiemą laikomus šviežius ir raugintus kopūstus. Jei saugyklose nėra tinkama oro apykaita, jose gali susidaryti laikomas daržoves pažeidžiantis kondensatas. Tokiais atvejais, kaip ir lapkričio mėnesį, saugyklas būtina vėdinti. Nuo statinių viršaus su raugintais kopūstais, sūdytais agurkais ir pomidorais reguliariai nuimkite pelėsius ir švariu vandeniu perplaukite juos dengiančią apvalią lentelę bei juos prispaudusį svorį (akmenį).

    Bent 1- 2 kartus per mėnesį atidžiai apžiūrėkite gėlynus, kuriuose auga dekoratyviniai spygliuočiai ir daugiamečiai augalai. Patikrinkite, ar sniegu pakankamai gerai padengti daugiamečiai augalai. Jei sniego sluoksnis plonas, ant augalų prikaskite nuo takų ir patvorių.

    Apriškite špagatu arba apsukite apsauginėmis medžiagomis spygliuočius, kurių šakų vainikas nėra stambus (kadagius, kiparisus ir kt.). Jei to nepadarysite, sniegas gali nulaužyti šių augalų šakeles.

    Daugelį jaunų spygliuočių žiemą pažeidžia kaitrūs Saulės spinduliai, todėl šiuos augalus taip pat reikia aprišti eglišakėmis.

    Svarbu saugyklose per žiemą tinkamai laikyti jurginų gumbus. Jei laikymo vietos pernelyg drėgnos, jurginų gumbus gali pažeisti grybinės ligos. Atminkite, kad jurginų gumbų negalima laikyti kartu su daržovėmis ir bulvėmis bei nešvariame, nedezinfekuotame smėlyje.

 

Parengė A. V.